Czy osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim będzie w stanie obsłużyć Książkomat?

niepełnosprawny z książką

Książkomaty to spore udogodnienie dla czytelników, którzy dzięki nim mają możliwość odbioru i zwrotu książek w dowolny dzień i o dogodnej porze. Nie trzeba dostosowywać się go godzin otwarcia biblioteki, stać w kolejkach czy przeglądać regałów w poszukiwaniu upragnionego tytułu. To samoobsługowe urządzenia, które projektowane są z myślą o maksymalnej wygodzie użytkowników. Jednak często pojawiają się wątpliwości, czy osoby na wózkach inwalidzkich będą mogły bez żadnych przeszkód obsłużyć Książkomat.

Książkomaty przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

Książkomaty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiać wygodne i swobodne korzystanie wszystkim użytkownikom, w tym również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Większość skrytek znajduje się na wysokości do 1500 mm, dzięki czemu ludzie z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi będą w stanie poradzić sobie z obsługą. Ekran dotykowy, czytnik kart czytelniczych oraz drukarka pokwitowań również zostały zaplanowane zgodnie z normą, która określa zasięg ramion na poziomie maksymalnie do 1500 mm i w tym zakresie umieszczone są wszystkie wspomniane urządzenia. Szuflada do zwrotów znajduje się w dolnej części Książkomatu.

Użytkownicy na wózkach inwalidzkich, podobnie jak wiele innych osób z różnymi niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi, nie powinni mieć żadnych problemów ze sprawną i komfortową obsługą Książkomatów, które coraz częściej można spotkać w przestrzeni publicznej.

Książkomat — wygoda dla czytelników i pracowników bibliotek

Książkomaty to nieograniczona dostępność dla wszystkich czytelników przez praktycznie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Przekłada się to nie tylko na możliwość sprawniejszego wypożyczenia zamówionego tytułu, ale również szybszy zwrot książek do obiegu czytelniczego. Cały proces odbioru i zwrotów jest bezpieczny, szybki i dyskretny. Jednak te urządzenia samoobsługowe są udogodnieniem nie tylko dla czytelników, ale i dla pracowników bibliotek, którzy mogą dzięki nim lepiej organizować swoją codzienną pracę.

Przewiń do góry