Czym są i za co odpowiadają znaczniki RFID?

rfid znacznik

Znakowanie, dzięki któremu można szybko i prawidłowo zidentyfikować produkty, wyposażenie czy inne zasoby, jest konieczne nie tylko w przedsiębiorstwach, ale i innych dziedzinach życia. Znajduje zastosowanie w przemyśle, handlu, sprzedaży, a także medycynie czy nauce. Dowiedz się, jakie funkcje spełniają znaczniki RFID.

Znaczniki RFID: specyfika, funkcje, zastosowanie

Technologia RFID to metoda znakowania, w której informacje identyfikujące przedmioty są zapisywane i odczytywane za pośrednictwem fal radiowych. Znaczniki RFID, inaczej tagi RFID, to niewielkie nośniki danych, przybierające różne formy. To właśnie one umożliwiają zapisywanie, przechowywanie i odczytywanie informacji na temat znaczonych przedmiotów. Składają się z układu elektronicznego, anteny i podłoża. Układ elektroniczny służy do przetwarzania danych, m.in. ich kodowania i dekodowania. Antena (cewka antenowa) wpływa na zasięg działania znacznika RFID (im mniejszy jej rozmiar, tym krótszy zasięg odczytu). Podłoże scala elementy konstrukcyjne. Powinno być zaprojektowane adekwatnie do warunków, w jakich będzie użytkowany znacznik, m.in. temperatury, wibracji, wpływu światła słonecznego itp. Najczęściej podłoże posiada warstwę kleju na powierzchni podkładu, dzięki czemu można przymocować znacznik do przedmiotu. Znaczniki RFID komunikują się z czytnikami RFID i pozwalają na odczytanie danych z chipów.

W przypadku bibliotek znaczniki RFID umieszczane są na książkach, czasopismach, magazynach i innych mediach, a także na bramkach kontrolnych, które pozwalają na identyfikowanie wypożyczanych i zwracanych przedmiotów. Bramki RFID skutecznie wspierają procesy związane z monitorowaniem przepływu materiałów w zbiorach bibliotecznych i ułatwiają przeprowadzanie inwentaryzacji w placówce. Podnoszą tym samym efektywność funkcjonowania biblioteki i umożliwiają automatyzację wielu procesów w niej zachodzących.

Technologia RFID znajduje obecnie coraz szersze zastosowanie. Wykorzystywana jest w przemyśle, halach fabrycznych, logistyce i wszędzie tam, gdzie konieczna jest automatyzacja pewnych obszarów. Jej rosnąca popularność wynika z tego, że ma dużą przewagę nad innymi metodami identyfikacji, jak np. kody kreskowe czy dwuwymiarowe i graficzne. Dodatkowo występuje w wielu odmianach i pozwala na dobór odpowiednich rodzajów znaczników RFID do różnych aplikacji.

Przewiń do góry