Do czego służą trezory biblioteczne?

biblioteka

Współcześnie biblioteki starają się wychodzić naprzeciw potrzebom czytelników, wprowadzając wiele różnorodnych udogodnień, które mają na celu usprawnienie i ułatwienie wypożyczania i zwracania książek oraz innych materiałów, takich jak np. czasopisma, płyty DVD i CD itp. Przykładem takiego udogodnienia jest możliwość zwrotu wypożyczonych księgozbiorów przez całą dobę. Jak to możliwe? W tym przypadku z pomocą przychodzą trezory biblioteczne i wrzutnie.

Czym są trezory biblioteczne?

Trezor biblioteczny to rodzaj wrzutni, do której klienci wkładają książki lub inne wypożyczone zasoby w celu ich zwrotu. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość oddawania materiałów o dowolnej porze dnia i nocy — nawet poza godzinami otwarcia placówki. Szybszy zwrot książek oznacza też krótsze kolejki w celu oddania wypożyczonych zasobów. Jest to tańsza wersja wrzutni bibliotecznej.

W praktyce wrzutnie wyposażone są w specjalny taśmociąg i czasami posiadają sorter, dzięki czemu wszystkie zwrócone materiały są sortowane i wprowadzane do systemu automatycznie. Wpływa to więc również na usprawnienie pracy biblioteki. Pracownicy wprawdzie muszą odłożyć daną pozycję na regał, jednak proces ten trwa o wiele sprawniej niż w przypadku tradycyjnego sortowania. Trezory najczęściej umieszczone są na zewnątrz budynku lub w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu o swobodnym dostępie. Wrzutnie występują w wersji zewnętrznej i wewnętrznej.

Trezory to bardzo korzystne dla bibliotek rozwiązanie z kilku powodów. Jak już zostało wspomniane, jest to spore udogodnienie dla czytelników, jak i pracowników bibliotek. Trezory są całkowicie bezpieczne, ponieważ posiadają specjalne zabezpieczenia przed np. podpaleniem czy zalaniem książek, dlatego mogą być zastosowane w przypadku wszelkiego typu mediów i multimediów. Mogą być wykorzystywane również jako skuteczny sposób na promocję biblioteki.

Trezory biblioteczne dostępne w ofercie naszej firmy

Trezory biblioteczne dostępne są w ofercie naszej firmy. Są one wykonane z wysokiej jakości materiałów (stal malowana proszkowo), dlatego też gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Zostały wyposażone w szereg dodatkowych zabezpieczeń, m.in. możliwość przytwierdzenia do podłoża czy wbudowany zamek patentowy. Za sprawą dwudrzwiowego mechanizmu nie ma możliwości, żeby osoba postronna wyjęła z wnętrza trezora zwróconą już książkę. Oprócz tego trezory biblioteczne wyróżniają się wysoką estetyką wykonania, co również jest ich niewątpliwą zaletą.

Przewiń do góry