Jak dostosować książkomat do potrzeb księgarni?

ksiązki

Rozwój technologii ma niewątpliwy wpływ na wiele dziedzin życia, w tym również na czytelnictwo oraz działalność bibliotek czy księgarni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wiele prozaicznych spraw możemy załatwić szybciej, wygodniej, o dowolnej porze dnia, a nawet nocy, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnej obsługi. Doskonałym tego przykładem są książkomaty, które coraz częściej wykorzystywane są przez księgarnie czy biblioteki. Działanie książkomatu jest bardzo proste i w dużym stopniu przypomina standardowe paczkomaty, z których Polacy korzystają bardzo chętnie.

Kilka słów na temat działania książkomatu

Jak już zostało wspomniane, książkomaty działają na podobnej zasadzie jak doskonale wszystkim znane paczkomaty. Są one przeznaczone jednak wyłącznie do użytku księgarni i bibliotek w celu udostępniania książek i materiałów zamówionych przez czytelników. Jest to spore udogodnienie nie tylko dla czytelników, ale przede wszystkim dla księgarni. W ten sposób można dotrzeć do szerszego grona odbiorców, którzy nie zawsze mają możliwość skorzystania z usług w godzinach otwarcia danego obiektu. Książkomat umożliwia odbiór zamówionych książek o dowolnej porze dnia i nocy — wystarczy podejść do skrytki i odebrać zamówienie.

System umożliwia sprawne zarządzanie zbiorami, co przekłada się na oszczędność czasu i zwiększenie produktywności. Usprawnia też obsługę klientów, co jest niewątpliwą korzyścią dla obu stron. Cały proces odbioru zamówionych tytułów odbywa się w sposób całkowicie bezpieczny i dyskretny, a użytkowanie urządzeń samoobsługowych jest banalnie proste.

Jak dobrać odpowiedni książkomat?

Specyfika działania wszystkich dostępnych książkomatów jest zbliżona. Jest jednak kilka parametrów, którym mogą się różnić te urządzenia. Dzięki temu każda księgarnia może wybrać wariant najlepiej dostosowany do potrzeb. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma ilość i wielkość skrytek. Zależy to zarówno od wielkości księgarni, jak i liczby potencjalnych użytkowników, którzy będą korzystać z książkomatu. Do innych istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia samoobsługowego, zaliczamy m.in. dodatkowe elementy wyposażenia, zastosowanie czytników, drukarka pokwitowań, oświetlenie  LED, dodatkowe zabezpieczenia itd.

Jako producent książkomatów zawsze staramy się dostosować urządzenia zarówno pod względem specyfikacji technicznej, jak i walorów wizualnych do indywidualnych potrzeb klientów. Wszystko to pozwala na wdrożenie spersonalizowanych rozwiązań, które w realny sposób przyczynią się do usprawnienia pracy księgarni i zwiększenia poziomu satysfakcji czytelników.

Przewiń do góry