Jak działają i do czego służą książkomaty?

książki

Rozwój technologii powoduje, że coraz więcej spraw możemy załatwić bez konieczności wsparcia drugiej osoby. Kasy samoobsługowe w sklepach spożywczych i drogeriach czy wynajem skutera albo samochodu za pomocą aplikacji to dopiero początek zmian, które nas czekają. Dzięki takim rozwiązaniom wiele spraw można załatwić szybciej, a dodatkowo o każdej porze dnia i nocy, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnej obsługi. Zmiany dotyczą również bibliotek. W wielu obiektach można dziś zaobserwować książkomaty. Jak działają i co można zrobić, korzystając z nich?

Jak działają książkomaty? 

Z uwagi na to, że osoby korzystające z przeróżnych usług są zadowolone z możliwości ze stanowisk samoobsługowych, takie rozwiązania zostały wprowadzone również do bibliotek. Mowa tutaj na przykład o coraz popularniejszych czytnikach RFID oraz o omawianych książkomatach. Ich działanie można porównać do dobrze znanych paczkomatów. Dzięki nim można wypożyczać książki o każdej porze dnia i nocy bez konieczności ingerencji drugiej osoby.

Urządzenia zostały zaprojektowane z myślą o rozszerzeniu zasięgu i dostępności bibliotek. Użytkownicy mogą odbierać książki w takich godzinach, w jakich im najwygodniej. Co ciekawe, książkomaty mogą znajdować się nie tylko w bibliotekach, ale również w dowolnej przestrzeni społecznej, na przykład w sklepach spożywczych czy w centrach handlowych.

Jakie są zalety stosowania książkomatów? 

Coraz więcej bibliotek decyduje się na wykorzystywanie książkomatów z uwagi na szereg zalet, które niesie za sobą to rozwiązanie. To duże ułatwienie dla czytelników, ponieważ mogą odbierać książki przez cały tydzień, w tym również w godzinach nocnych. Co więcej, taki system ułatwia im uniknięcie kar bibliotecznych, ponieważ duża dostępność punktów sprawia, że łatwo im znaleźć czas i miejsce do zwrotu książek. Warto również wspomnieć, że to świetne rozwiązanie w obecnych czasach – książkomaty pomagają zachować reżim sanitarny w okresie pandemii. Oprócz tego to duże ułatwienie dla pracowników, którzy mogą skupić się na innych zadaniach, co sprawia, że placówki funkcjonują lepiej i szybciej.

Przewiń do góry