Jak efektywnie wykorzystać systemy RFID w bibliotece?

RFID

Radio-Frequency Identification, czyli RFID to technologia, która pozwala na identyfikację za pomocą fal radiowych. Dzięki niej możliwe jest odczytanie i przesyłanie danych w różnych odległościach (od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów). Technologia RFID jest wykorzystywana w wielu branżach. Oprócz handlu, produkcji, magazynowania czy logistyki można ją również znaleźć w nowoczesnych bibliotekach. W jaki sposób jest tam wykorzystywana i jakie ma zalety?

Unikalna identyfikacja książek, czyli RFID w bibliotece 

Nowoczesne biblioteki oferują czytelnikom coraz więcej udogodnień. Zastosowanie technologii RFID nie tylko usprawnia pracę, ale wpływa również na komfort użytkowników bibliotek. Każda książka otrzymuje numer etykiety RFID. Na jego podstawie w bazie można znaleźć informacje dotyczące danej pozycji, czyli tytuł i autora, rok wydania czy historię wypożyczeń. Co ważne, istnieje kilka metod odczytu informacji z etykiety. Można to zrobić nie tylko przy użyciu terminala ręcznego, ale również czytnika biurkowego.

Odczyt może nastąpić też dzięki czytnikom i antenom RFID, które są zabudowane w formie bramki. W ramach systemu opartego na technologii RFID w bibliotekach znajdują się nie tylko wspomniane etykiety, terminale i bramki, ale również stanowisko przeznaczone do samoobsługowych wypożyczeń, mobilny terminal do kontroli stanów i stanowisko zwrotów, które często pozwala na zwrot książek poza godzinami pracy biblioteki. Oprócz tego pracownicy biblioteki mają też specjalne stanowisko przeznaczone do wydawania książek, przyjmowania zwrotów i przygotowywania etykiet.

Dlaczego system RFID może usprawnić pracę w bibliotece? 

System RFID pozwala na usprawnienie pracy bibliotekarzy, a dodatkowo daje możliwość wygodnego samodzielnego korzystania z wypożyczalni przez czytelników. Mobilny terminal sprawia, że kontrola stanów książek jest łatwiejsza i szybsza, a bramki RFID  powodują, że próby  nieuprawnionego wyniesienia książek kończą się alarmem. Technologia jest doceniana również przez użytkowników bibliotek, ponieważ dzięki niej mogą skorzystać z samoobsługowych stanowisk, które pozwalają na samodzielne wypożyczanie oraz oddawanie książek.

Przewiń do góry