Jak technologia RFID zmieniła branżę bibliotekarską?

skanowanie książki

Technologia RFID (czyli Radio Frequency Identification) to forma komunikacji bezprzewodowej, w której fale radiowe wykorzystywane są do śledzenia obiektów. Obecnie znajduje coraz szersze zastosowanie. Wdrażana jest m.in. w bibliotekach, gdzie pozwala nie tylko zabezpieczyć zasoby, ale również wpływa na usprawnienie codziennej pracy bibliotekarzy.

RFID w bibliotekach – znaczenie i najważniejsze korzyści

RFID to technologia, któraa służy do identyfikowania różnego rodzaju przedmiotów w wielu dziedzinach przemysłu. Jej ogromny potencjał wykorzystywany jest również w bibliotekarstwie, gdzie przy pomocy znaczników i czytników można oznaczyć i zabezpieczyć wszystkie książki, magazyny oraz inne materiały udostępniane czytelnikom.

W bibliotekach system RFID odpowiada między innymi za zabezpieczanie zbiorów. Ułatwia też prowadzenie ewidencji. Dzięki tej technologii można mieć pełną kontrolę nad wszystkimi elementami należącymi do zbiorów bibliotecznych. Informacje o każdej pozycji i jej lokalizacji są przekazywane do stacji roboczej, co jest bardzo ważne dla procesów związanych z zachowaniem bezpieczeństwa. RFID przyspiesza też wszystkie czynności związane z wypożyczaniem i zwrotem materiałów, wpływając tym samym na usprawnienie pracy bibliotekarzy.

Oferowane przez naszą firmę rozwiązania RFID dla bibliotek zostały opracowane w ciągu ostatnich 20 lat. W pełni odpowiadają na potrzeby zarówno pracowników, jak i użytkowników tego rodzaju placówek. Za sprawą tej technologii wszystkie oznaczone etykietami RFID elementy zbioru są łatwe w identyfikacji – nawet bez konieczności zdejmowania przedmiotów z półek. Poprzez szybkie skanowanie regałów można aktualizować zasoby, znajdować niewłaściwie odłożone pozycje, uzupełniać brakujące tytuły itd.

Technologia RFID zdecydowanie zmieniła codzienną pracę w bibliotekach. Wpłynęła na szybkość obsługi oraz wydajność realizowanych działań. Podniosła też poziom bezpieczeństwa zasobów bibliotecznych, a także poprawiła komfort i ogólne wrażenia użytkowników czytelników.

Przewiń do góry