Biblioteka hybrydowa

O bibliotece hybrydowej można mówić wtedy, kiedy łączy ona w oprogramowaniu wykorzystywanym do zarządzania i obsługi placówką – różne technologie. Zastosowanie połączenia technologii RFID HF i EM – wydaje się najrozsądniejszą opcją dostępną aktualnie na rynku. Rozwiązanie hybrydowe najlepiej sprawdza się, kiedy biblioteki:
• w przyszłości zamierzają przejść na technologię RFID HF, ale aktualnie korzystają z technologii elektro-magnetycznej EM (paski magnetyczne jako zabezpieczenie)
• chcą korzystać z technologii RFID do skutecznego oznaczania woluminów, np. etykietami RFID, ale jednocześnie chcą zapewnić zbiorom wysoki poziom bezpieczeństwa dzięki paskom magnetycznym (np. technologia elektro-magnetyczna EM)
• są zainteresowane ułatwieniem i usprawnieniem pracy bibliotekarzy
• mają na uwadze komfort i ogólne wrażenie klientów

Technologia elektro-magnetyczna EM

W technologii elektro-magnetycznej (EM) stosuje się paski magnetyczne zabezpieczające książki i inne multimedia, które można wypożyczyć w bibliotece. Są one rozwiązaniem podobnym do znaczników, których używa się w technologii RFID. Paski zabezpieczające EM są wykonane z elementów magnetycznych o wysokiej jakości i precyzji działania. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań – aplikacja pasków na książkach i innych materiałach jest bezproblemowa.

Czym jest technologia biblioteki hybrydowej?

Technologia elektro-magnetyczna EM jest z pewnością najlepszym wyborem do ochrony wartościowych przedmiotów w bibliotekach. Jednak w przypadku priorytetowego traktowania wydajnej obsługi materiałów w bibliotekach RFID jest idealny. Dla bibliotek, które poszukują najwyższego bezpieczeństwa i wydajności, tworzenie hybrydowego podejścia jest idealnym rozwiązaniem. Ponadto biblioteki już korzystające z EM, ale planujące dodanie technologii RFID do swojego procesu obiegu, mogą powoli migrować z czasem.

Dlaczego warto wybrać hybrydowe rozwiązania biblioteczne?

Rozwiązania hybrydowe bibliotheca łączą technologię RFID i EM bez pogarszania dokładności i wydajności. Jeśli biblioteka planuje w przyszłości przejść na technologię RFID, ale nie zamierza konwertować całej swojej kolekcji naraz, pomocna może być technologia hybrydowa.

Jakiego rodzaju biblioteki korzystają z rozwiązań hybrydowych?

Najczęstsze biblioteki korzystające z hybrydowych rozwiązań bibliotecznych na całym świecie to takie, które mają następujące cele i cechy.

  • Biblioteki, które z czasem zamierzają przejść na RFID, ale obecnie mają elementy elektro-magnetyczne EM
  • Biblioteki, które chcą używać RFID do identyfikacji przedmiotów, ale nadal używać taśm elektro-magnetycznych EM, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa
  • Biblioteki zainteresowane poprawą przepływu pracy i przepływu materiałów
  • Biblioteki, które chcą poprawić ogólne wrażenia klientów

Oprócz rozwiązań hybrydowych, biblioteka oferuje również systemy RFID i elektromagnetyczne (EM).

Przewiń do góry