W 2020 roku Biblioteka mogła wprowadzić się do budynku dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach, który został całkowicie przebudowany i dostosowany do wymagań Biblioteki. Firma Elibron miała zaszczyt zrealizować małą część projektu dotyczącą wdrożenia systemu do zabezpieczeń i ewidencji zbiorów bibliotecznych, działających w technologii RFID HF.
Zdjęcia urządzeń wchodzących w skład wdrożonego systemu RFID HF:
Tak Biblioteka pisze o tym wydarzeniu na swojej stronie internetowej:
„Nowa przestrzeń przyciąga swoją nowoczesnością, niebanalnymi wnętrzami i bogactwem możliwości. Biblioteka w Żorach to instytucja dostosowana do standardów europejskich, przyjazna osobom z niepełnosprawnościami, posiadająca szeroką i konkurencyjną ofertę działalności kulturalnej i edukacyjnej o charakterze nie tylko regionalnym, ale i ponadregionalnym, a nawet międzynarodowym.
Dążymy do tego, aby wszyscy mogli skorzystać nie tylko z bogatych zbiorów bibliotecznych, ale by równocześnie uczestniczyli w procesie indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Jesteśmy propagatorem idei uczenia się przez całe życie! Obszarem działania obejmujemy dzieci, młodzież, pracujących, bezrobotnych i seniorów. Promujemy czytelnictwo, organizujemy spotkania z ludźmi kultury i warsztaty z różnych dziedzin. Organizujemy wystawy prac artystów amatorów jak i profesjonalistów.
Uważnie słuchamy czytelników, angażujemy się w działania na rzecz społeczności, realizujemy wiele projektów i wydarzeń tematycznych, o których na bieżąco informujemy w aktualnościach. Nieustannie uczymy się i jesteśmy gotowi pomóc każdemu, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
Z myślą o grupie dorosłych prowadzimy Dyskusyjny Klub Książki, warsztaty artystyczne „Sztuka moja pasja”, spotkania miłośników języka angielskiego „Chatting with tea”, naukę języka włoskiego dla początkujących, turnieje gier planszowych, zajęcia z DIY. Na młodych oprócz dobrej lektury czeka Strefa Młodych wyposażona w konsole XBox i PlayStation, strefę gier planszowych, komputery i stacje odsłuchu muzyki. O książkach można porozmawiać w trakcie spotkań „Młodzieżowego Klubu Książki”, dla osób z pasją do działań artystycznych jest miejsce na zajęciach „Młodzi artyści”. Fani gier planszowych mogą rywalizować podczas spotkań „Witaj w grze”.
Wiele uwagi poświęcamy najmłodszym czytelnikom. Stworzyliśmy spotkania inspirowane książkami, wspierające rozwój emocjonalny i sensoryczny „Zaczytani – rodzinnie w bibliotece” oraz „Zabawy sensoryczne” dla maluszków. „Klub Zaczarowanego Ołówka” to propozycja dla dzieci chcących poznać nowe techniki plastyczne. Fanów programowania zapraszamy do klubu „Lokalny Klub Kodowania” lub „Mali programiści”. Można u nas również nauczyć się języka angielskiego. Nad zręcznością można zaś popracować podczas spotkań „Mali mistrzowie zręczności – jenga dla dzieci”.
Lubiących naturę i świeże powietrze zapraszamy do Letniej Czytelni, gdzie w otoczeniu zieleni, na wygodnych fotelach można zrelaksować się z książką, gazetą, tabletem, skorzystać z darmowego WiFi lub spotkać się ze znajomymi. Dla fanów nowinek technologicznych, robotów i programowania przygotowaliśmy nowoczesną przestrzeń Makerspace, wyposażoną w drukarkę 3D, ploter laserowy, dron i tablety graficzne.
W naszej bibliotece znajdziesz przyjazne i integracyjne przestrzenie, umożliwiające pracę indywidualną czy w większej grupie. U nas usiądziesz wygodnie w Wypożyczalniach, Strefie Młodych, Dzieci i Multimediach, a także bezpłatnie zarezerwujesz jedną z Pracowni, aby porozmawiać, popracować lub zrealizować wspólny projekt oraz obejrzysz film w sali kinowej.
To jeszcze nie wszystko… u nas skorzystasz z nowoczesnych usług.
- WRZUTNIA – zwracaj książki w dostępnej przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu wrzutni, zlokalizowanej przy wejściu bocznym do budynku.
- TOTEM – dotknij ekranu i zobacz, co przygotowaliśmy w Bibliotece. Odszukaj informacje praktyczne, opis poziomów i pełną ofertę bezpłatnych zajęć stałych.
- SELFCHECK – stanowisko do samodzielnego wypożyczania i zwracania zbiorów (poziom 0, 1 i 2). Przeglądasz aktualną ofertę biblioteki, przedłużasz wypożyczenia oraz dokonujesz opłaty za przetrzymane zbiory (poziom 1).
- KATALOGI – ekrany w każdej wypożyczalni to nowoczesne katalogi. Sprawdź, czy to czego szukasz jest dostępne i wypożycz lub zarezerwuj dla siebie książkę, film, muzykę, grę.
- E-biblioteka MATEUSZ – pobierz ze sklepu Play aplikację umożliwiającą szybki dostęp do katalogu bibliotecznego, konta użytkownika i strony www. Informacje o treści książki, wirtualna karta biblioteczna i zawsze aktualne wydarzenia w bibliotece, to zaledwie kilka podstawowych funkcjonalności nowej aplikacji.
Biblioteka z tytułem „Modernizacja Roku 2020”!
Miasto Żory jako inwestor otrzymało nagrodę główną w Ogólnopolskim Otwartym Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”! W kategorii „nowoczesne biblioteki i sanktuaria kultury” bezkonkurencyjna okazała się Miejska Biblioteka Publiczna im. Ottona Sterna w Żorach. Ogólnopolski Otwarty Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło trzech podmiotów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej ukończonych w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Relacja z uroczystego wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie: www.zory.pl.
Remont budynku dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach na potrzeby nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Gmina Miejska Żory otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa: 10. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie/Poddziałanie: 10.3.2 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT Subregionu Zachodniego w kwocie 7 073 228,72 zł oraz 832 144,56 zł dofinansowania z budżetu państwa.”
Jesteś zainteresowany wdrożeniem podobnego systemu? – jeśli tak, to zadzwoń lub wyślij zapytanie ofertowe:
Elibron Sp. z o. o., ul. Fabryczna 7, 43-100 Tychy, e-mail: kontakt@elibron.pl, tel.: 32 441 68 33