Książkomat APD – system dla ogólnodostępnych bibliotek

Czytelnicy korzystający z bibliotek, bardzo doceniają możliwość wypożyczenia i zwrotu książek o dowolnej porze. Umożliwiają im to urządzenia na przykład takie jak trezory, ale istnieje również książkomat, który poszerza możliwość korzystania ze zbiorów biblioteki w bardziej dostępnych miejscach. Został on zaprojektowany po to, aby klienci mogli zwracać i wypożyczać książki w ogólnodostępnych strefach, które mieszczą się w często uczęszczanych punktach, takich jak na przykład domy kultury czy centra handlowe.

Sprawne oddawanie książek o dowolnej porze

APD działa na podobnej zasadzie, jak dobrze nam znane paczkomaty, ale odbiera się w nim książki i inne materiały udostępniane przez biblioteki. W łatwy i ogólnodostępny sposób można skorzystać z usług różnych bibliotek o dowolnej porze. Jest to możliwe dzięki stosowaniu przez placówki biblioteczne innowacyjnych technologii, takich jak technologia RFID, ale może również pracować w oparciu o same kody kreskowe (tam gdzie nie ma wdrożonego systemu RFID)

Dlaczego warto korzystać z książkomatów?

Książkomaty pozwalają na dotarcie do większego grona czytelników – którzy nie mają możliwości skorzystania z biblioteki w godzinach jej otwarcia. Aby skorzystać z książkomatu, niezbędna jest aktywne konto czytelnika. Dzięki możliwości pozostawienia przeczytanej książki w urządzeniu samoobsługowym skraca się czas oczekiwania przez czytelników na wypożyczone tytuły. Do książkomatów można także zamawiać zarezerwowane przez katalog on-line książki, dzięki czemu wzrasta aktywność wśród czytelników, którzy z różnych powodów nie mogą osobiście przyjść do biblioteki. Każda biblioteka korzystająca z książkomatu może usprawnić zarządzanie posiadanymi zbiorami.

Docieraj do użytkowników bibliotek gdziekolwiek się znajdują za pomocą książkomatu APD

Jako producent książkomatów wiemy, że klienci bibliotek do najważniejszych zalet tych urządzeń zaliczają:
• nieograniczoną dostępność – właściwie 24/7,
• wygodę za sprawą tego, że czytelnik nie musi szukać książek na bibliotecznych regałach,
• szybszy zwrot książek do obiegu czytelniczego,
• bezpieczne i dyskretne odbieranie książek,
• łatwe użytkowanie urządzeń samoobsługowych.
Jeżeli jesteś zainteresowany wprowadzeniem książkomatów do Twojej biblioteki – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości, jeśli jakieś się pojawią. Zapraszamy.

Przewiń do góry