Rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo bibliotek w okresie pandemii

biblioteka

Brak otwartego, wolnego dostępu do bibliotecznych półek, zmniejszenie ilości osób, jednocześnie przebywających w placówce bibliotecznej, konieczność wcześniejszej rezerwacji książek drogą elektroniczną czy poddawania książek kwarantannie przed kolejnymi wypożyczeniem to tylko niektóre środki bezpieczeństwa, podejmowane przez biblioteki w okresie pandemii. Poznaj inne, innowacyjne rozwiązania, które możesz wdrożyć w swojej placówce bibliotecznej, aby maksymalnie zadbać o zdrowie pracowników i czytelników.

Samoobsługa w bibliotece

Ponieważ wirus COVID-19 jest przenoszony przede wszystkim podczas kontaktów społecznych, istotą zagwarantowania bezpieczeństwa w bibliotece będzie ograniczenie  do minimum ilości czytelników, jednocześnie przebywających w bibliotece i stworzenie sprawnego systemu samoobsługi. Pomogą w tym oferowane przez nas rozwiązania, pozwalające użytkownikom biblioteki na łatwe wypożyczanie, zwracanie i przedłużanie książek w punktach samoobsługowych, a także umożliwiające sprawdzenie historii wypożyczeń, rezerwacji woluminów czy dokonania opłaty za przetrzymane książki.

Jak zmniejszyć ruch czytelników na terenie biblioteki?

Gromadzeniu się czytelników w jednym miejscu i o jednym czasie zapobiegną z kolei książkomaty, rozszerzające zasięg i dostępność biblioteki. Dzięki nim czytelnicy będą mogli odebrać książki w dogodnych dla nich lokalizacjach i terminach przez całą dobę. Książkomat typu Automated Parcel Device (APD) można ustawić w galerii handlowej, na dworcu w domu kultury, a nawet w siedzibie straży pożarnej lub po prostu przed budynkiem biblioteki.

Kolejnym rozwiązaniem, rozładowującym panujący zazwyczaj w bibliotece tłok i umożliwiającym zwrot książek bez konieczności kontaktu z innymi czytelnikami oraz z pracownikami biblioteki jest Trezor Biblioteczny Bibobox. Można go zamontować zarówno w budynku biblioteki, jak i na zewnątrz, umożliwiając bezpieczny zwrot książek, płyt CD, DVD oraz czasopism o dowolnej porze, również poza godzinami otwarcia biblioteki, przez całą dobę.

Biblioteka cyfrowa

Aby zapewnić maksimum bezpieczeństwa w czasie pandemii w swojej bibliotece zarówno czytelnikom, jak i pracownikom, warto sięgnąć po cyfrowe rozwiązania. Oferowana przez nas cloudLibrary daje użytkownik dostęp do tysięcy e-booków i audiobooków, które można wypożyczyć w łatwy, intuicyjny sposób. Podczas gdy koronawirus jest w stanie przetrwać na papierze, zwiększenie dostępności cyfrowych nośników książki eliminuje całkowicie ryzyko zachorowania na COVID-19.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pracowników natomiast warto zainwestować w mobilne czytniki do porządkowania księgozbioru, dzięki którym bibliotekarz uniknie fizycznego kontaktu z książkami w trakcie inwentaryzacji. Nasze mobilne czytniki charakteryzują się lekką i ergonomiczną konstrukcją, długą żywotnością baterii oraz łatwością obsługi, pozwalającą na szybkie odczytywanie danych oraz zbieranie informacji. Urządzenia posiadają wbudowane alarmy dźwiękowe i LED, a przesyłanie danych odbywa się przez sieć bezprzewodową. Oferowane przez nas czytniki wykryją nawet bardzo cienkie woluminy.

Przewiń do góry