Samoobsługa w bibliotece – jak to wygląda w praktyce?

biblioteka

Rozwój technologii spowodował, że możemy korzystać z coraz większej liczby usług wyłącznie za pomocą użycia mobilnych urządzeń. Dokonywanie płatności w sklepach czy wypożyczanie pojazdów za pośrednictwem aplikacji to usługi, które coraz bardziej zyskują na popularności. Jednak innowacyjne rozwiązania są stosowane również w innych branżach. Mowa tutaj na przykład o samoobsłudze w bibliotece. Jak wygląda taka usługa i dlaczego warto z niej korzystać?

Na czym polega samodzielne wypożyczanie, zwroty i prolongata?

Innowacyjne rozwiązania sprawiły, że użytkownicy wielu bibliotek nie muszą udawać się do stanowisk bibliotekarza, czekać w kolejce i korzystać z pomocy pracowników. System library self service to wygodne rozwiązanie, które sprawiło, że biblioteki mogą być samoobsługowe. Użytkownicy mogą również korzystać z dedykowanej aplikacji cludLibrary, która pozwala na korzystanie z treści cyfrowej.

Na ekranie Selfchecka można samodzielnie wypożyczyć, zwrócić lub dokonać prolongaty książki. Dodatkowo można sprawdzić stan konta czytelniczego jak również dokonać płatności bezgotówkowej za przetrzymane pozycje. Selfcheck umożliwia również otrzymania potwierdzenia zrealizowanej operacji w formie wydruku lub jako wiadomość na e-mail. Dodatkowo użytkownicy samoobsługowych bibliotek otrzymują podpowiedzi dotyczące kolejnych wypożyczeń. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość promowania na ekranie danych książek lub wydarzeń kulturalnych.

Dostęp do biblioteki nie tylko w głównej siedzibie?

Do niedawna wizyta w bibliotece wiązała się z koniecznością udania się do jej siedziby. Książkomat APD, który jest dostępny w ramach samoobsługowej obsługi bibliotek, znacznie poprawia komfort czytelników. Dzięki niemu użytkownicy mogą korzystać z wielu dogodnych dla siebie lokalizacji.

Książkomat Automated Parcel Device APD sprawił, że biblioteki mogą oferować wygodny zwrot i wypożyczenia książek dzięki lokalizacjom w nietypowych punktach. Mowa tutaj na przykład o domach kultury, galeriach handlowych, czy innych obiektach użytku publicznego. Dzięki temu dostęp do literatury jest łatwiejszy, a czytelnicy mogą korzystać z bibliotek w dogodnym dla siebie miejscu i czasie.

Dostępne są dwie wersje urządzenia: do wewnątrz i wersja zewnętrzna. Książkomat można w każdej chwili rozbudować o kolejne moduły.  

Przewiń do góry